Liturgiczna Służba Ołtarza

KRÓLUJ NAM CHRYSTE!

Służba Liturgiczna Ołtarza (LSO)” stanowi wspólne określenie wszystkich tych, którzy swoją posługą przyczyniają się do jak najpiękniejszego przeżycia liturgii. Każdy członek LSO został obdarzony różnymi talentami, realizacja swego powołania może odbywać się na wielu płaszczyznach, dlatego pojęcie „służby liturgicznej” jest niezwykle pojemne. Dokumenty regulujące jej status wyliczają szereg osób/grup należących do Służby liturgicznej: ministranci i lektorzy, ceremoniarze, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, komentatorzy, członkowie chóru i scholii wraz z organistą oraz kościelny.

Kto może zostać ministrantem? Każdy, kto ma w swoim sercu pragnienie służenia Panu Bogu, kto przez kandydaturę, trwająca ok. rok czasu, będzie się przygotowywał, uczestniczył w spotkaniach formacyjnych, poznając zasady służenia podczas Liturgii i podstawowe wiadomości liturgiczne.

Formacja członków Służby Liturgicznej obejmuje przede wszystkim uczestnictwo w spotkaniach (zbiórkach ministranckich), osobista i wspólnotowa formacja duchowa, modlitwa, a także różne wyjazdy, pielgrzymki, wycieczki, udział w rozgrywkach sportowych.

W każdym wieku można zostać ministrantem! Zapraszamy zatem do Liturgicznej Służby Ołtarza!

Obecnie w naszej parafii (stan na październik 2023 r) jest 12 Ministrantów w różnym wieku oraz 2 aspirantów zarówno ze szkoły podstawowej jak i średniej w poszczególnych miejscowościach. Swoją posługę pełnią również Ministranci Seniorzy, jest ich 7 oraz 6 Pań, które czytają w czasie Liturgii czytania mszalne.

AKTUALNOŚCI z życia Liturgicznej Służby Ołtarza:

W dniu dzisiejszym (27.06.2023), na zakończenie roku formacyjnego Liturgicznej Służby Ołtarza odbyło się spotkanie – na sportowo: mecz piłki nożnej między zespołami z Łosiowa i Kruszyny. Wydarzenie poprzedziła Msza św. dziękczynna w int. Ministrantów w Zwanowicach. Po Mszy pojechaliśmy do Różyny, gdzie rozgrany został mecz. Zwyciężyła nasza drużyna 6:3, ale nie wynik był najważniejszy, lecz wspólne spotkanie i zabawa. Było wiele emocji, walki fair play oraz dopingu. Po meczu usiedliśmy do wspólnego ogniska i piekliśmy kiełbaski. (więcej w Galerii Zdjęć)

W turnieju piłki halowej dla LSO Archidiecezji Wrocławskiej, który był rozgrywany 10.12.2022 roku w Obornika Śląskich, nasza drużyna, z udziałem 2 ministrantów z parafii z Łosiowa, zdobyła Wicemistrzostwo w kategorii Ministrantów Starszych. Gratulujemy !!!👏

Z historii Kroniki parafialnej wiemy, że nasz Służba była dużo liczniejsza…. i się również wiele ciekawego działo 🙂 lata 1997 -2000