Ogłoszenia duszpasterskie, 04.06.2023

1. Dziś uroczystość NAJŚWIETSZEJ TRÓJCY. Ta tajemnica wiary ma zasadnicze znaczenie dla codziennego życia. Trójca Święta jest prawzorem każdej społeczności ludzkiej, a zwłaszcza rodziny, w której miłość i rodzenie wiążą ludzkie osoby w jedno ciało i jedno serce. W imię Trójcy Przenajświętszej zostaliśmy ochrzczeni. Zamieszkuje Ona w każdym człowieku znajdującym się w stanie łaski uświęcającej. Wiarę w Trójcę Przenajświętszą wyznajemy czyniąc znak krzyża św.

2. Dziś również obchodzić XVI Święto Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”. Głównym patronem jest bł. Stefan Wincenty Frelichowski. Tradycyjnie do puszki będziemy mogli złożyć ofiary na rzecz świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

3. Dziękuję za udział w nabożeństwach majowych i zapraszam serdecznie do uczestnictwa w nabożeństwach do Serca Pana Jezusa, które w tygodniu odprawiane są o g. 17:30, a w niedzielę 15 min przed Mszą św; z wyjątkiem kościoła, w którym nabożeństwo będzie popołudniu o g. 16:30. Dziś nabożeństwo czerwcowe w Kruszynie. Natomiast za tydzień w Zwanowicach.

4. Dziękuję Parafialnemu Zespołowi Caritas za ufundowanie niespodzianek dla dzieci z okazji Dnia Dziecka i dzieciom za obecność podczas Mszy św. w miniony czwartek.

5. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych i akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

6. Przed nami uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, w tym roku odbędzie się w Zwanowicach, po Mszy św. o g. 12:30, stąd Msza św. w Prędocinie o g. 9:00. W środę, Msza św. w Kopaniu o g. 18:00 (nie będzie Mszy w Kruszynie). W związku z przygotowaniem procesji i ołtarzy, bardzo serdecznie PROSZĘ, o pomoc i przygotowanie ich przez przedstawicieli mieszkańców miejscowości:

1 ołtarz (przy nr 10) – mieszkańcy Zwanowic, od nr 41 do 50.

2 ołtarz (przy nr 3) – mieszkańcy Kopania, od nr 30A do 41.

3 ołtarz (przy nr 64) – mieszkańcy Prędocina, od nr 33 do 38.

4 ołtarz (przy nr 60) – mieszkańcy Kruszyny, od 41- 56.

W ramach przygotowania ołtarza, proszę o zamontowanie banera do wyznaczonego ogrodzenia domu, przygotowanie i ustawienie brzózek, stolika na świece i kwiaty, postumentu na monstrancję oraz klęcznika.

Proszę także mieszkańców o udekorowanie swoich okien domów symbolami eucharystycznymi. Wspólnoty Żywego Różańca, proszę o przygotowanie sztandarów, Rodziców dzieci komunijnych, z I Rocznicy proszę o przygotowanie płatków kwiatów dla dziewczynek do sypania ich podczas procesji a chłopców do dzwonienia dzwoneczkami. Na procesje proszę o zabranie specjalnego śpiewnika, który będzie wyłożony przy wyjściu z kościoła. Proszę strażaków z OSP Zwanowice o zabezpieczenie trasy procesji i pomoc w niesieniu baldachimu. Za udział w Liturgii i śpiewie „Przed tak wielkim Sakramentem” można uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami.

Procesje eucharystyczne odbywać się będą w tygodniu o 17:30 w ramach nabożeństw czerwcowych.

7. W Liturgii Kościoła, w tym tygodniu obchodzimy wspomnienia: poniedziałek – św. Bonifacego, bpa i m; czwartek – uroczystość Bożego Ciała. Za tydzień w Kopaniu dodatkowa Msza św. o g. 17:15. W poniedziałek Msza św. w Prędocinie.

8. Z uwagi na radość uroczystości Bożego Ciała i możliwość rodzinnego świętowania, Ks. Abp. Metropolita Wrocławski, udzielił wszystkim mieszkańcom i gościom przebywającym na terenie Archidiecezji Wrocławskiej dyspensy na najbliższy piątek 9 czerwca, od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Korzystających z dyspensy zobowiązuje się, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według int. Ojca Św. lub zastąpili innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

9. W najnowszym wydaniu tygodnika NIEDZIELA przeczytamy: W jaki sposób w chlebie i winie jest obecny Jezus?; Co to znaczy, że Jezus nas odkupił?; O fundamentach cywilizacji Zachodu:”. Cena tygodnika 10 zł.

10. Zaproszenie do udziału w uroczystościach I Rocznicy Beatyfikacji bł. M. Paschalis i IX Towarzyszek -na dzień 11 czerwca 2023; Ostrów Tumski, godz. 13:00.

(Treść Listu)

ZAPROSZENIE do udziału w uroczystościach

I Rocznicy Beatyfikacji bł. M. Paschalis i IX Towarzyszek

Drodzy, Siostry i Bracia,

Kochani Archidiecezjanie.

W ubiegłym roku Niedziela Trójcy Świętej była dla nas dniem diecezjalnego dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze siostry Marii Paschalis Jahn i jej dziewięciu Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Wszyscy mieliśmy żywo w pamięci uroczystości beatyfikacyjne, którym dzień wcześniej na Ostrowie Tumskim przewodniczył przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka – kardynał Marcello Semeraro. Patrzyliśmy wówczas na obraz przedstawiający nowe błogosławione – męczenniczki z czasów II wojny światowej, próbując dostrzec w ich twarzach twarze ludzi cierpiących z powodu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą.

Beatyfikacja zapisała się w historii Dolnego Śląska nie tylko ze względu na kontekst historyczny, ale przede wszystkim ze względu na jej wymiar religijny. Powojenny Wrocław pierwszy raz przeżywał uroczystość wyniesienia do chwały ołtarzy kobiet, które chodziły po tych samych ulicach, którymi my dziś zdążamy do pracy, na uczelnię czy do szkoły. Dlatego w pierwszą rocznicę tych wydarzeń chcemy duchowo raz jeszcze przeżyć je niejako na nowo. Stąd przyjmijcie, proszę, moje zaproszenie do uczestnictwa w dziękczynnej Eucharystii, której w najbliższą niedzielę 11 czerwca będę przewodniczył we wrocławskiej katedrze.

Chciałbym, by w całej archidiecezji dzień ten był przeżywany jako dzień spotkania ze świętością. Wzywajmy wstawiennictwa błogosławionych Męczenniczek, ale także zwróćmy uwagę na świętych, którzy są patronami naszych miejscowości, parafii oraz tych, których kult szerzy się w Waszych wspólnotach. Prośmy ich wszystkich o wstawiennictwo przed Bogiem, byśmy nigdy nie zapomnieli, że świętość to w rzeczywistości cel życia każdego z nas.

Papież Franciszek w adhortacji poświęconej świętości przywołał postać Abrahama i zauważył, że żył on w zażyłości z Bogiem i bez skazy. Ta zwięzła wypowiedź wskazuje, że świętość nie polega na tym, by najpierw wyzbyć się wszystkich swoich grzechów i słabości, a później dopiero szukać relacji z Panem Bogiem. Kolejność, jaką prezentuje nam Ojciec Święty jest odwrotna. Nie da się żyć bez skazy nie wchodząc najpierw w relację z Bogiem, który jest źródłem świętości, i który tę świętość może nam ofiarować. Spotkanie z Bogiem i przyjaźń z Nim może uczynić każdego z nas człowiekiem, który będzie potrafił stawiać czoła złu.

Pierwsze czytanie w dzisiejszej liturgii słowa kieruje nasz wzrok na Mojżesza, co do którego nikt nie może mieć wątpliwości, że jest wielką postacią w historii zbawienia. Zadziwiające jest to, że papież Benedykt XVI podkreślił, iż najbardziej istotnym rysem jego osoby były nie cuda czynione na oczach faraona, ani nawet nie fakt wyprowadzenia narodu żydowskiego z niewoli egipskiej. Istotne – zdaniem Ojca Świętego – jest to, że Mojżesz rozmawiał z Bogiem jak Jego przyjaciel. To najpiękniejsza definicja świętości, jaką słyszałem i dziś nią się z Wami dzielę. Rozmawiajcie z Bogiem jak Jego przyjaciele i przywołujcie często tych, którzy tej przyjaźni ze Stwórcą, Panem i Zbawicielem doświadczali. Wśród nich są błogosławione Siostry Elżbietanki, św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy bł. kardynał Stefan Wyszyński. Wśród nich są również Wasi patronowie i ogromna rzesza ludzi – jak mówi papież Franciszek – świętych z sąsiedztwa, a więc tych, którzy żyją obok i dają przykład naśladowania Chrystusa.

Polecam Was ich wstawiennictwu i raz jeszcze zapraszam w niedzielę 11 czerwca 2023 r. na godz. 13.00 na Ostrów Tumski. Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Wrocławia, transmisję z tej Eucharystii przeprowadzi nasze Radio Rodzina. Połączmy się i wspólnie przeżyjmy I rocznicę beatyfikacji jako nasz dzień spotkania ze świętością.

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski